Dans Meditasyonu

Damla Selin Tomru ile Kimimila'da gerçekleşen Dans meditasyonumuz sonrasında kısa röportajın videosu.

'Bir dansın içindeyken her şey seninle birlikte dans eder.' OSHO 

DANS denildiğinde bana  ilham veren 3 büyük isim var; Pina Bausch, Gabrielle Roth ve Osho.

 

'Nefesin Ritmi, bu üç ismin dansının ilhamı ve Şamanik Müziklerin iyileştirici gücüyle  doğdu.

 Bu çalışmaya katılmak için herhangi bir dans geçmişinizin olması, teorik ya da teknik bir bilgiye sahip olmanız gerekmez. Her yaş ve cinsiyetten katılıma açıktır.

Çalışmada temel olarak 7 farklı bölüm vardır (hiçlik, doğuş, keşif, yaratım, kutlama, dinginlik yeniden doğum), her bir bölümde farklı dinamikte ve tonlarda müzik kullanılır. Her bir bölümdeki nefes kullanımı, bedenin farklı bölgelerindeki enerji akışını serbest bırakmaya yönelik olarak değişiklik göstermektedir. Her bölüm hem kendi içinde bağımsız hem de bütünün akışı içinde süreklilik gösteren bir anlam taşımaktadır.

 

 Çalışma; bedeni kendi akışına bırakmaya ve kendi dansınızı yaratmanıza izin verir. Bedeni kendi olağan akışında serbest bıraktığınızda ve ona hizmet eden müziğin ritmi ile birleştiğinde, beden üzerindeki gerilimler azalmaya başlar. Beden rahatladığında zihin serbest kalmanın özgürlüğüyle tanışıp yol almaya başlar. İşte bu yolculuk nefesin akışı ile birleşir ve meditasyonun farklı bölümlerinde farklı duyguların dışa vurumu kolaylaşır. Böylece kişinin bilinçli ya da bilinçsizce üzerinde taşıdığı bedensel, zihinsel ya da ruhsal blokajların ve gerilimlerin ortadan kalkması kolaylaşır ve özgürleşme başlar.

 

Çalışma ön-yargılardan arınmış, çocuksu bir keyifle ve teslimiyetle yapıldığında ruh ile beden arasında kurulan iletişim olağanüstüdür. Bu iletişim, farkındalığın artışında ve doğal olarak yaratıcılığın gelişmesinde son derece etkilidir.
 

*Çıplak ayaklarla dans ediyoruz.

Dans Meditasyonu Nefesin Ritmi ile bireysel olarak tanışmak ve ya ona ev sahipliği yapmak isterseniz bana ulaşabilirsiniz!