04 Kasım Paz

|

Stüdyo Bir İstanbul

Mandala Dokuma Çemberi

Yeni Niyetler, İyi Dileklerle Mandala Dokuma Çemberi

Mandala Dokuma Çemberi

Saat & Yer

04 Kas 2018 13:00 – 17:00

Stüdyo Bir İstanbul, Atatürk Mah. Sedef Cad. Sedef Sitesi 12 Blok D.8 Kat.3, Ataşehir Atatürk Mahallesi, 34750 Ataşehir/İstanbul, Türkiye

Bu Etkinlik Hakkında

''KALBİN ŞARKISI' MANDALA DOKUMA ÇEMBERİ

MANDALA; Sanskritçe bir kelimedir ve bütün dünyada aynı şekilde kullanılır. Anlamı; enerjiyi tutan, saklayan kap anlamındadır.

Tüm mandala desenleri dairesel bir form içindedir. Daire, bütünlüğü simgeler. Bir ucu sonsuza, diğeri de bedenimiz ve aklımıza kadar uzanır. Kökeni kırkbin yıl öncesine dayanan Mandala; yaşam içinde elde edilmek istenen şeylerin, mağara duvarlarına çizilen daireler içine alınmış resimleriyle başlamıştır.

Dokuma Mandala, Meksika'nın batısında yaşayan Huichol Yerlileri tarafından yapılan kültürel bir semboldür. Ojos de Dios (Tanrı'nın Gözü) olarak da adlandırılır. Dört kuvveti; Toprak, Ateş, Hava ve Su'yu ve dört kutsal yönü; Kuzey,Güney, Doğu ve Batı'yı temsil ettiğine inanılır. Yaşam, dört elementin kuvveti ile dört yönde sürekli akar ve her hayat kendi desenini oluşturur.

Rengarenk yünler ve tahta çubuklarla oluşturulan dokuma mandala, Huichol gelenekleri içinde bir tılsım olarak kabul edilir ve doğadaki yaşam döngüleri olan güneş, ay, yağmur ve bitkisel besinlerde büyüme döngüleri için örülür.

Mandala örmeye bir niyetle başlayıp sonra niyetimizi mandalamızın tam kalbine fısıldıyoruz. Etrafında attığımız her ilmek, her düğüm, her farklı sıralama ve hatta seçtiğimiz her renk, bu niyete giden yolda bizimle birlikte yol alıyor, kimi zaman ilham verip yepyeni bir fikir doğuyor içimizde ve aynı anda seçtiğimiz bir renk bambaşka bir tılsımı işaret ediyor gizlice. Bazen de bu yoldaki korkularımız, tedirginliklerimiz, gölgelerimiz geliyor aklımıza ve onları da işliyoruz mandalamıza. İşledikçe dönüşüyor, dönüştükçe kayboluyor ve bir oluyoruz renklerin içinde...Yalnızca iplikleri dokumak değil, kalpten olana, kalbimizden geçene bir yol, arayış ve yeniye yer açış oluyor 4 saatlik yolculuk. İşte bu nedenle, Kalbin Şarkısı koyduk adını.

Bu yolculuğu deneyimlemek ve birlikte yol almak için buluşuyoruz.

Yaklaşık 4 saat sürecek atölyemizde yolculuğumuza, meditatif müzikler, kendimizden ve şaman yol göstericilerimizden hikayeler ve tılsımlar da eşlik edecektir.

Atölyemiz çocuklarınızla katılım için uygundur. 4-10 yaş arası çocuklar için ücretsizdir. 10 yaş üstü çocuklar için %50 indirimlidir.

Ücret ; 150 TL

(Atölye çalışmasında kullanacağınız her şey dahildir.)

Dilek Altunay hakkında bilgi : www.dilekaltunayla.com

İletişim ve Kayıt için:

Stüdyobir- İstanbul

Aslı Zeynep Kılıç : 0 506 512 43 19

Bu Etkinliği Paylaş