12 Kasım Cum

|

online etkinlik

Mindfulness Temelli Çocuk Yogası Uzmanlık Programı

çocuk yogası uzmanlık programı- 30 saat

Mindfulness Temelli Çocuk Yogası Uzmanlık Programı

Saat & Yer

12 Kas 2021 12:00 – 05 Ara 2021 18:00

online etkinlik

Bu Etkinlik Hakkında

MINDFULNESS TEMELLİ ÇOCUK YOGASI UZMANLIK PROGRAMI

Tarih:12-13-14 KASIM  ve 3-4-5 ARALIK 2021 Yer:Online/ Zoom

Dilek Altunay İle Mindfulness Temelli Çocuk Yogası Uzmanlık Programı 30 Saat (pandemi koşullarında online eğitime özel olarak genişletilmiş içerik.)

Saatler: HAFTASONU :12.00-17.00

CUMA ( UYGULAMA DERSİ) : 20.00-22.00

Neden Bu Program?

Geçirmekte olduğumuz süreç tüm dünyayı etkisi altına alırken hiç şüphe yok ki bu korku, kısıtlanma ve sosyal mesafe ortamından en çok etkilenen çocuklar oldu.

Pandemi sürecinde, hızlı ve yanlış bilgi akımı, karantina koşulları, özellikle  okullarından ve arkadaş çevrelerinden ayrı kalmak,  çocukların sinir sistemleri üzerinde hem bu dönemde hem de uzun yıllar etkisini gösterebilecek türden bir etki yarattı.

Çocuklarla çalışan ve çalışmaya hazırlanan her meslek dalında olduğu gibi biz de eğitimimizi bu şartlar altında yeniden güncelledik. Çocuklarımızla online ortamda güvenli bağ kurmanın, iletişimin yöntem ve uygulamalarını, sinir sistemlerine yönelik travma bilgili yaklaşım la ve somatik çalışmalarla eğitimimizi zenginleştirdik.

Çocuk Yogası, klasik yoga pozlarının çocuk anatomisi ve  fizyolojik gelişim sürecine destek verecek nitelikte yeniden düzenlenmesiyle oluşturulmuş, eğlenceli ve disiplinli yoga uygulamalarını içerir.

Kimler Bu Programa Katılabilir? Bu programa herhangi bir Yoga Uzmanlık Programını bitirmiş ve Çocuk Yogası Eğitmenliği yapmak isteyen Yoga eğitmenleri ve ayrıca,

Herhangi bir Yoga Uzmanlık  Programını bitirmemiş, ancak çocuklarla çalışan, çalışmak isteyen, anaokul-kreş-ilkokul öğretmenleri, çocuk hemşireleri, bakıcılar, kendi çocukları ile yoga yapmak isteyen ebeveynler ve çocuk yogasını öğrenmek ve uygulamak isteyen herkes katılabilir.

Bu programa katılıp başarıyla tamamlayan katılımcılar, Dilek Altunay’ın sunduğu takip eden diğer Çocuk Yogası Uzmanlık Programlarına da – Ücretsiz- olarak katılım, gözlem yapma ve asistanlık yapma hakkına sahiptirler.

Program İçerği:

*Çocukluğun evrensel tarihi , çocuk kavramına kültürel ve siyasi düzlemde farklı bakış açıları:

  • Temel Yoga Bilgisi ve Felsefesi, Yoganın Dalları
  • Çocuk Yogası nedir? Yetişkin yogasından farkları ve benzerlikleri, faydaları nelerdir?
  • Temel Anatomi Bilgisi, Omurga Anatomisi, Anatomik Duruş Bozuklukları,Çocuk Anatomisi, Fizyoloji ve Yoganın Gelişim sürecinde etkisi
  • Çocuklarda görülen anksiyete, öfke nöbetleri, beden dili ve davranış alışkanlıkları üzerinde yoganın etkisi ve somatik yaklaşım
  • Çocuklar için doğru nefes alma, karar verme, özgüven ve meditasyon-mindfulness uygulamaları

*Çocuklarda Sinir Sistemi ve Travma bilgili yaklaşım ile etkileri üzerine çalışmalar, Somatik Uygulama ve Oryantasyon

*Çocuklarla çalışanların bilmesi gerekenler; bağlanma - bağ kurma teorileri, bilimsel araştırmalar, regülasyon-yeniden regülasyon kavramları

  • Yaratıcı Drama teknikleri ile Çocuk Yogası birlikteliğine dair teorik bilgiler ve yaratıcı drama oyunları,tema oluşturma çalışmaları
  • Çocuk Yogası ile Oyun Teorisi işbirliğiyle eğlenceli ve meditatif hikayelerle ders hazırlama teknikleri, oyuncak, kukla ve aksesuarlarla zengin içerikte ders oluşturma yöntemleri,

*online ders verme, odaklanma, dikkat, zengin içerikli ders oluşturmanın yöntem ve uygulamaları

·  Örnek ders akışları, uygulamalar

*Dilek Altunay, ayrıca 14 senedir özel ve devlet okullarında, Montessori eğitim ekolü ile, Yaratıcı Drama ve Çocuk Yogası eğitmenliği yapmaktadır. Yaratıcı Drama derslerinde Çocuk yogası uygulamalarından sıkça yararlanmakta olup, her iki disiplinin birbirini destekleyen yönleri eğitimde özel ve geniş olarak yer almaktadır. Bu nedenle, Yaratıcı Drama , Hareket Terapisi, Beden Eğitimi gibi alanlarda çalışan eğitmenler için de bu eğitime katılımları oldukça verimli olacaktır.

Program Online platformda Zoom üzerinden gerçekleşmektedir.

*Programa özel olarak hazırlanmış, geniş poz anlatımlı, kaynak listesi ile oluşturulmuş kitapçık içerik olarak verilecektir.

*Program ücretine kitapçık  ve program sonrasında alacağınız mentorluk ve süpervizyon desteği dahildir.

*Program sonrasında isteyen kişilere ders verme pratiklerini geliştirmek üzere Dilek Altunay tarafından mentörlük,örnek ders uygulamaları ve kaynak kullanımı konularında destek sağlanacaktır.

*Programı başarıyla tamamlayan eğitmenler, Dilek Altunay’ın sunduğu Çocuk Yogası Uzmanlık Programı mezunlarının ortaklığıyla kurulan “ Ayçocuk Yoga Atölyesi Ailesine ve Platformuna  katılmaya hak kazanırlar. Bu Platform, mezunlar arasında bilgi alışverişi ve ders oluşturma sürecinde destek olunması ve etkinliklerin sosyal medya üzerinden paylaşılması amacıyla oluşturulmuştur.

Sertifikasyon:

Bu programa katılan YA Onaylı, Yoga Temel Eğitim Uzmanlık Sertifikası bulunan öğrenciler, eğitimden aldıkları 30 saatlik Katılım Belgesini mevcut Yoga Alliance belgeleri ile birlikte, Yoga Alliance Temel Eğitim Sertifikası bulunmayan öğrenciler, aldıkları Çocuk Yogası Eğitmenlik Katılım Belgesi ile kurumlarda kolaylıkla Çocuk Yogası dersi verebilirler.

Program sonucunda belge kazanabilmek için, eğitimin tamamına katılmış, eğitim sürecindeki ödev ve okumaları tamamlamış olmak gerekmektedir.

Program Ücreti: 1800 TL + KDV ( 2 ya da 3 Taksit Şeklinde Ödenebilir)

Dilek Altunay Kimdir?

Dilek Altunay lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra finans sektöründe çalışmaya başladı. Uzun yıllar yatırım uzmanlığı ve portföy yöneticiliği yaptı. 2005 yılında iş hayatındaki stresin etkileriyle baş etmenin yollarını ararken,  yoga ile tanıştı.

Ankara Sanat Tiyatrosu’nda başladığı tiyatro oyunculuğu hayatına 2001-2005 yılları arasında Şahika Tekand yönetiminde Studio Oyuncuları’nda Temel ve İleri Seviye oyunculuk eğitimi ile devam etti. İstanbul Devlet Tiyatrosu ve pek çok özel tiyatroda oyunculuk ve çocuk oyuncu koçluğu yaptı. Seslendirme ve Dublaj sanatçısı olarak çalıştı.

Finans sektörüne ara verip İngiltere’de Oyunculuk, Sahne Yönetimi ve Yaratıcı Drama üzerine dersler aldı. Bu derslerin burslu karşılığı olarak Birleşmiş Milletler’e bağlı barış gücü kamplarında, savaş sırasında ve sonrasındaki etkilere ilişkin,  kadınlar ve çocuklar için yürütülen programlarda aktif olarak çalıştı.

Türkiye’de iki yıl süren ve tüm ilçe ve köy okullarını kapsayan bir turne programıyla, tiyatro ve yaratıcı drama faaliyetleri gerçekleştirdi. Yüzlerce çocuğun tiyatroyla tanışmasına, pek çok kadının yaratıcı drama çalışmaları ile kendini ifade edebilme becerisine tanık oldu.

2014-2015  yılında Türkiye'de tamamladığı Yoga Uzmanlık Programını takiben İngiltere’de; Jivamukti Yoga bünyesinde Yoga Temel Eğitim derslerine, Sue Pennington ile ‘Eight Limbs of Yoga’ eğitimine, yine Sue Pennington ile Shamanism and Dance eğitimlerine, Jane Okondo ile, Oxford Üniversitesi-Okondo Wellbeing Enstitüsü işbirliği ile yürütülen Movement Therapy (Hareket Terapisi) eğitimine katıldı. Oxford Buddha Vihara’da Vipassana Meditation and Chanting etkinliklerine katıldı ve Omchanting ile tanıştı. 2016 yılında  Türkiye’de Yara Ulcay ile Omchanting Leading Workshop’ını tamamlayarak Om Chanting Türkiye koordinatörleri arasına katıldı.

Türkiye ‘de Iris Steinfeld ile IAM bünyesinde, Tomatis Yöntemi’nin  çocuk ve yetişkinler üzerindeki etkilerine dair uzman asistan olarak  çalıştı.

Londra’da Gabrielle Roth ile tanışarak  başladığı 5 Rhytms Dance Eğitim Programına, Emma Leech ve Jessica Hovie ile devam etmiştir.

Atatürk Üniversitesi ( İkinci Üniversite programı kapsamında ) Çocuk Gelişimi Bölümü'nden sonra İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi Lisans Eğitimini tamamlamıştır.

2014 'ten beri düzenli olarak stüdyo ve bireysel yoga ve yaratıcı drama dersleri vermekte, 2018 yılı itibariye Yoga Eğitmeni yetiştirmektedir.​

Yoga eğitimlerinin yanında, çocuklar ve yetişkinler için Yaratıcı Drama dersleri, P4C ( çocuklar ve topluluklar için felsefe) oturumları düzenlemekte ve farklı gelişim gösteren çocuklar için somatik çalışmalar yapmaktadır.

Kaynaklar: Hatha Yoga-200 SAAT -Özge Işın- Merih Kenet Yoga Stüdyosu -2014-2015 Hamilelik ve Doğum Sonrası Yoga Eğitmenlik Eğitimi -  Dr. Neslihan İskit 2015 Çocuk Yogası Eğitmenlik Eğitimi- Dr. Neslihan İskit -2015 Eight Limbs Of Yoga- Sue Pennington, Oxford UK- 2015 Shamanism and Dance Trainings – Sue Pennington , Oxford UK-2015 Vipassana 14 days - Oxford Buddha Vihara-UK-2015 5 Rhytm Dance,  Waves  – UK -2015-2016 Movement Therapy For Special Childhood – Jane Okondo- Okondo Wellbeing & Oxford University , UK- 2015 Movement Therapy For Adult,Continium Movement – Jane Okondo- Okondo Wellbeing & Oxford unversity , UK- 2015 Vinyasa Yoga – 80 saat Nicole Ohme 2015-2016 Atma-Kriya Yoga -Yara Ulcay , Yoga Şala 2017 Yin Yoga Master Training 100 hrs- Tri Yoga, UK  2017-2018 Yin Yoga  -50 Saat  Asu Somer, 2018 Nefess Yoga Vipassana 4 days -Paramitta Buddhist Center - Sri Lanka-2018 Aile Sistemi Uygulayıcısı Eğitimi, Deniz Öztaş 2017-2019 Yoğunlaştırılmış Yin Yoga Uzmanlık Eğitimi - Devrim Akkaya – Stüdyo Master Class 2019 Meridyen Teorileri ve 5 Element Yoga Serileri- Devrim Akkaya – Stüdyo Master Class 2019 Trauma Sensitive Yoga  - Online Training,  David Emerson 2019 Temel Reflexology Eğitimi ( Ayaklar ve Baş) - Özlem Özülker 2019 Cognitive Behavioural Therapy (CBT) -Online Training- Practitioner Certificate-2019 -Kain Ramsey CBT: Cognitive Behavioral Therapy For Therapists & Coaches -Online Training- 2019-Dan Jones Mindfulness Practitioner Course (Level I, II, III & Master) -Online Training- 2019-Kain Ramsey İleri Düzey Omurga Anatomisi ve Fonksiyonel Rahatsızlıklar - Serotonin Akademi -2019 Sakroiliac Eklem Yapısı ve Disfonksiyonları- Serotonin Akademi-2020 Pilatesin Yumuşak Karnı; Boyun- Serotonin Akademi-2020 Osteoporoz ve Osteopeni için Teröpotik Yoga Yaklaşımı- Aslı Aral-2020 Fibromiyalji için Teröpotik Yoga Yaklaşımı- Aslı Aral-2020 Meditation  for Engaged Resilience,Teaching from  and to Wholeness Developing Deep Vitality From the Breath- Godfrey Devereux-2020 MBSR - Dr. Eda Uslu 2020 Bağ Kurmanın Bilimi- Güneş Ulus-2020 What Every Therapist Ought To Know - Stan Tatkin (Online) (2 days) -2020 Mentalization Trainging - Anne Freud (London) – online (1 day)-2020 5 session Somatic Awareness Course-Led by Olivia Crooks-2020 Being Women in Radical Change- Olivia Crooks- & S-J. Menato, L. Muskan, C. Vincent-2020 P4C- Çocuklar ve Topluluklar için Felsefe- seviye 1 ve 2 - P4C Türkiye-2020 Ayurveda – Bilmen Akademi – Online Eğitim ( 200 saat ) 2020-2021

Hormon Yoga Terapi Eğitimi – Seda Shambavi – 2021

Vini Yoga Geleneğinde Yoga Terapi- Banu Çadırcı – 2021- devam ediyor…..

Bu Etkinliği Paylaş