26 Mart Cmt

|

ONLİNE ETKİNLİK

MINDFULNESS TEMELLİ ÇOCUK YOGASI UZMANLIK PROGRAMI

55. DÖNEM ÇOCUK YOGASI UZMANLIK PROGRAMI

MINDFULNESS TEMELLİ ÇOCUK YOGASI UZMANLIK PROGRAMI

Saat & Yer

26 Mar 19:00 – 10 Nis 18:00

ONLİNE ETKİNLİK

Bu Etkinlik Hakkında

Mindfulness Temelli Çocuk Yogası Uzmanlık Programı

Tarih:26-27 Mart , 9-10 Nisan 2022 ( eğitim 4 gündür) Saat:12.00-17.00 Yer:Online/ Zoom

Dilek Altunay İle Mindfulness Temelli Çocuk Yogası Uzmanlık Programı

30 Saat

Neden Bu Program?

Çocuk Yogası, klasik yoga pozlarının çocuk anatomisi ve  fizyolojik gelişim sürecine destek verecek nitelikte yeniden düzenlenmesiyle oluşturulmuş, eğlenceli ve disiplinli yoga uygulamalarını içerir.

Değişen yaşam koşullarında, hareket bilimi alanında yapılan tüm çalışmalarda güvenli bağ kurmanın, mindfulness metodunun , nefes çalışmalarının, sinir sistemi ve travma bilgili somatik yaklaşımın Çocuk gelişimi ve üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

Tüm bu alanlarda, çocuklarla çalışan uzmanlara bir alet çantası niteliği taşıyan ‘Mindfulness Temelli Çocuk Yogası Uzmanlık Eğitimi’ ile, Çocuk Yogası üzerinde uzmanlaşabilir ya da kendi branşınızda sunduğunuz derslere bu eğitim ile zenginleşerek katkı sağlayabilirsiniz.

Kimler Bu Programa Katılabilir?

Bu programa herhangi bir Yoga Uzmanlık Programını bitirmiş ve Çocuk Yogası Eğitmenliği yapmak isteyen Yoga eğitmenleri ve ayrıca,

Herhangi bir Yoga Uzmanlık  Programını bitirmese de, çocuklarla çalışan, çalışmak isteyen, anaokul-kreş-tüm sınıf ve branş  öğretmenleri, çocuk hemşireleri, bakıcılar, kendi çocukları ile yoga yapmak isteyen ebeveynler ve çocuk yogasını öğrenmek ve uygulamak isteyen herkes katılabilir.

Program İçeriği:

·  Temel Yoga Bilgisi ve Felsefesi, Yoganın Dalları

·  Çocukluğun evrensel tarihi, çocuk kavramına kültürel ve siyasi düzlemde farklı bakış açıları:

  • Çocuk Yogası nedir? Yetişkin yogasından farkları ve benzerlikleri, faydaları nelerdir?
  • Temel Anatomi Bilgisi, Omurga Anatomisi, Anatomik Duruş Bozuklukları, Çocuk Anatomisi, Fizyoloji ve Yoganın Gelişim sürecinde etkisi
  • Çocuklarda görülen anksiyete, öfke nöbetleri, beden dili ve davranış alışkanlıkları üzerinde yoganın etkisi ve somatik yaklaşım
  • Çocuklar için doğru nefes alma, karar verme, özgüven ve meditasyon-mindfulness uygulamaları

·  Çocuklarda Sinir Sistemi ve Travma bilgili yaklaşım ile etkileri üzerine çalışmalar, Somatik Uygulama ve Oryantasyon

·  Çocuklarla çalışanların bilmesi gerekenler; bağlanma - bağ kurma teorileri, bilimsel araştırmalar, regülasyon-yeniden regülasyon kavramları

  • Yaratıcı Drama teknikleri ile Çocuk Yogası birlikteliğine dair teorik bilgiler ve yaratıcı drama oyunları,tema oluşturma çalışmaları
  • Çocuk Yogası ile Oyun Teorisi işbirliğiyle eğlenceli ve meditatif hikayelerle ders hazırlama teknikleri, oyuncak, kukla ve aksesuarlarla zengin içerikte ders oluşturma yöntemleri,

·  online ders verme, odaklanma, dikkat, zengin içerikli ders oluşturmanın yöntem ve uygulamaları

·  Örnek ders akışları, uygulamalar

Programın sunum şekli :

-  Program online buluşmalar şeklinde sunulur , buluşma kayıtları iletilir. İletilen kayıtlar 5 gün süreyle tekrar izlenebilir.

-  Online buluşma programında her 45 dakikada 15 dakikalık  molalar ve değerlendirme araları verilmektedir.

-  12.00-12.45 1. OTURUM-  12.45-13.00 ARA

-  13.00-13.45 2.OTURUM – 13.45-14.00 ARA

-  14.00-14.45 3. OTURUM 14.45 – 15.00 ARA

-  15.00-15.45 4. OTURUM 15.45- 16.00 ARA

-  16.00-16.45 5. OTURUM 16.45- 17.00 ARA

* Programa özel olarak hazırlanmış, geniş poz anlatımlı, kaynak listesi ile oluşturulmuş kitapçık içerik olarak verilecektir.

*Program ücretine kitapçık  ve program sonrasında alacağınız mentorluk ve süpervizyon desteği dahildir.

*Program sonrasında isteyen kişilere ders verme pratiklerini geliştirmek üzere Dilek Altunay tarafından mentörlük,örnek ders uygulamaları ve kaynak kullanımı konularında destek sağlanacaktır.

*Programı başarıyla tamamlayan eğitmenler, Dilek Altunay’ın sunduğu Çocuk Yogası Uzmanlık Programı mezunlarının ortaklığıyla kurulan “ Ayçocuk Yoga Atölyesi Ailesine ve Platformuna  katılmaya hak kazanırlar. Bu Platform, mezunlar arasında bilgi alışverişi ve ders oluşturma sürecinde destek olunması ve etkinliklerin sosyal medya üzerinden paylaşılması amacıyla oluşturulmuştur ve 2017 den beri dayanışma ile faaliyet göstermektedir.

Eğitmen Hakkında

Dilek Altunay, yaklaşık 15  senedir özel okul ve kurumlarda, devlet okullarında, kreşlerde, Türkiye’de ve özellikle yurt dışındaki mülteci kamplarında, savaş sırasında ve sonrasında kurulmuş barış kamplarında, alanında uzman pek çok danışman ile çalışmakta ve Yaratıcı Drama ve Çocuk Yogası eğitmenliği yapmaktadır.

Yaratıcı Drama derslerinde Çocuk yogası uygulamalarından sıkça yararlanmakta olup, her iki disiplinin birbirini destekleyen yönleri eğitimde özel ve geniş olarak yer almaktadır. Bu nedenle, Yaratıcı Drama , Hareket Terapisi, Beden Eğitimi, Sınıf Öğretmenliği; pedagoji , özel eğitim öğretmenliği gibi alanlarda çalışan eğitmenler için de bu eğitime katılımları oldukça verimli olacaktır.

Sertifikasyon:

Bu programa katılan YA Onaylı, Yoga Temel Eğitim Uzmanlık Sertifikası bulunan öğrenciler, eğitimden aldıkları 30 saatlik Katılım Belgesini mevcut Yoga Alliance belgeleri ile birlikte, Yoga Alliance Temel Eğitim Sertifikası bulunmayan öğrenciler, aldıkları Çocuk Yogası Eğitmenlik Katılım Belgesi ile kurumlarda kolaylıkla Çocuk Yogası dersi verebilirler.

Program sonucunda belge kazanabilmek için, eğitimin tamamına katılmış, eğitim sürecindeki ödev ve okumaları tamamlamış olmak gerekmektedir.

Program Ücreti: 1800 TL + KDV ( 2 taksit ile ödeme imkanı mevcuttur.)

Bu Etkinliği Paylaş