Hamile Yogası

‘Anneliğin Kutsal Dansı’  

Yoga eğitmeni : Dilek Altunay

 

Annelik, doğanın kadınlara bahşettiği en özel hediyedir. Hamilelik, kadını kendi özvarlığına yaklaştıran, her kadın için kendine özel, gizemli ve farklı bir yolculuktur. Bu yolculuğun güvenli, sağlıklı, huzur ve keyif içinde geçmesi , hem anne hem de dünyaya merhaba demeye hazırlanan bebek  için son derece önemlidir.

Anneliğin Kutsal Dansı, anne adayları için özel olarak hazırlanmış temelini; yoga çalışmaları, meditasyon teknikleri ve özel nefes uygulamalarından alan  ve Mistik Kadın Gücünün kutlaması olan Shakti Dans ile zenginleşen bir work shop uygulamasıdır.

Hamileliğin ilk haftasından itibaren her anne adayının katılabileceği türden özel bir çalışmadır.

Çalışma , katılan anne adaylarının mevcut bulundukları hafta – trimester esas alınarak programlandığı için her çalışma kendine özeldir ve grup içinde ayrı bir sinerji yaratımına alan sağlar. Bu alan oldukça özel, şifalandırıcı ve keyifli bir çalışmaya davet olur.

Çalışma 2 bölümden oluşur.

1. Bölüm : Hamilelik Yogası  ve Nefes Uygulamaları

- Her anne adayı için özel olarak, hangi yoga pozlarını hangi dönemde yapabilecekleri , hangi dönemde yapmayacakları anlatılır, pozlar uygulanarak örneklenir ve evde kendi kendilerine oluşturabilecekleri bir dizi hareket serisi oluşturulur. Dönemsel olarak yaşanabilecek ağrı, kramp, şişme  ve uykusuzluk gibi sorunlarla başa çıkmalarında yardımcı olabilecek hareket serileri gösterilir.

Bu pozlar , yine her trimester için uygulanabilecek nefes tekniklerinin anlatımı ile zenginleştirilir.

 

2. Bölüm : Anne – Çocuk arasındaki bağlantıya dair meditasyon ve Kutlama Dansı

- Bu bölümde Meditasyon çalışmaları anlatılır ve uygulanır. Yine her meditasyon her anne adayı için farklılık gösterebilir. Bu sebeple birden çok örnek uygulama yapılır. Bu meditasyon uygulamaları anne adayının, bedeninde ve hormanal/ ruhsal  yapısındaki değişiklikleri gözlemleme, kabul etme , içinde bulunduğu kutsal yolculuğu sağlıkla, güvenle ve keyifle geçirmesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca meditasyonla anne ile bebeği arasında kurulmuş müthiş bağ daha da güçlenir. Bu her iki taraf için de oldukça şifalandırıcıdır.

Son olarak , Shakti ( Dişil Enerji ) ‘nin kutlama dansı olarak bilinen , Mistik dans ile çalışma keyifli bir enerjiyle  kapatılır.

Çalışma süresi ; 1,5 - 2 saat ( Kişi sayısına göre farklılık gösterebiilmektedir )

*Rahat kıyafetlerle katılım,

*Çalışmadan 1 saat önce yemek yenmiş olması önerilir.

Hamilelik dönemi bir kadının metabolizmal ve ruhsal bütünlük anlamında en hassas ve en özel zamanlarıdır. Bununla birlikte kadın doğasının olağanüstü güçlü yapısı ile son derece doğal ve mucizevi bir süreçtir. Hamile yogası, hamilelik surecinde anne adaylarının bu dönemi fiziksel ve ruhsal olarak keyifli, sağlıklı ve huzurlu geçirmelerine destek olan özel olarak düzenlenmiş yoga uygulamalarını içerir.

Yoga uygulamaları anne adaylarına bu dönemde bedenlerindeki değişimleri yaşarken, hem içsel bir dinginlik sunar hem de nefes egzersizleri ve meditasyon çalışmaları ile destekleyerek kolay ve sağlıklı doğuma hazırlar.

Hamile yogasının başlıca faydaları:

  • Kan dolaşımını artırarak ödem, varis oluşumunu azaltır.

  • Parasempatik sinir sistemini aktive ederek daha sakin duygu durumda kalmayı, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını, düzenli uyumayı ve bağışıklık sistemin optimal çalışmasını sağlar.

  • Kas kuvveti ve dayanıklılığı artırarak beden esnekliğini sağlıklı bir seviyeye taşır. Duygusal ve fiziksel denge sağlar. Boyun, omuzlar, bel, sırt, kalçada ki gerginliği azaltır, gece kramplarını önler.

  • Anne bebek arasındaki sağlıklı, huzurlu, keyifli bir bağ kurulmasını sağlar. Nefes egzersizleri ile sakin ve kolay doğuma hazırlar. Sizinle aynı süreçten geçen kadınlarla güzel sosyal birliktelik sağlar.

 

Kimler hamile yogası derslerinden faydalanabilir?

Doktoru tarafından özel olarak bir engel olmadığı bilgisini almış her anne adayı 1. haftadan doğum sürecine kadar hamile yogası derslerine katılabilir. Hamile yogası uygulamaları her 3 aylık dönem (1. 2. ve 3. Trimester) için özel olarak düzenlenmiştir. Bu dönemde anne adayı ile eğitmen birebir çalışarak trimester değişikliklerini yakından takip ederler. Bu oldukça destekleyici ve güven verici bir disiplindir.

Doğum Sonrası Sürece Etkisi:

Hamile yogasının en önemli faydalarından bir tanesi de, doğum sonrası süreçte vücudu tekrar eski formuna, cinsel organları eski sıkılığına ulaştırmak için gerekli uygulamaları da içermesidir. Özel nefes ve streching hareketleri bu dönemde anne adayına hem motivasyon desteği hem de fiziksel gücünü tekrar toparlama fırsatı sunmaktadır.

 

Hamile yogası süresi:

Belirli bir disiplinde olduğu sürece hamile yogası haftada maksimum 3 güne kadar 30’ar dakikalık sürede uygulanabilir. Optimum süre grup dersleri için haftada bir 1 saat, birebir ve özel derslerde 45. dk, haftada 2 gündür.

*Eğer siz de bu mucizevi süreci yaşayan anne adaylarından biriyseniz ve Yoga nın hediyeleriyle tanışmak ve birlikte ilerlemek isterseniz bana ulaşabilirsiniz.