Mandala Dokuma

 ''KALBİN ŞARKISI' MANDALA DOKUMA ÇEMBERİ

MANDALA; Sanskritçe bir kelimedir ve bütün dünyada aynı şekilde kullanılır. Anlamı; enerjiyi tutan, saklayan kap anlamındadır. 
Tüm mandala desenleri dairesel bir form içindedir. Daire, bütünlüğü simgeler. Bir ucu sonsuza, diğeri de bedenimiz ve aklımıza kadar uzanır. Kökeni kırkbin yıl öncesine dayanan Mandala; yaşam içinde elde edilmek istenen şeylerin, mağara duvarlarına çizilen daireler içine alınmış resimleriyle başlamıştır.

Dokuma Mandala, Meksika'nın batısında yaşayan Huichol Yerlileri tarafından yapılan kültürel bir semboldür. Ojos de Dios (Tanrı'nın Gözü) olarak da adlandırılır. Dört kuvveti; Toprak, Ateş, Hava ve Su'yu ve dört kutsal yönü; Kuzey,Güney, Doğu ve Batı'yı temsil ettiğine inanılır. Yaşam, dört elementin kuvveti ile dört yönde sürekli akar ve her hayat kendi desenini oluşturur.
Rengarenk yünler ve tahta çubuklarla oluşturulan dokuma mandala, Huichol gelenekleri içinde bir tılsım olarak kabul edilir ve doğadaki yaşam döngüleri olan güneş, ay, yağmur ve bitkisel besinlerde büyüme döngüleri için örülür.

Kalbin Şarkısı çalışmamızda, yolculuğumuza meditasyon çalışması ile başlayacağız, özümüzden gelen şarkıya kulak vereceğiz.Bu derin farkındalık çalışmasıyla, içimizde ve dışımızda olana, kalbimiz ve ruhumuz arasındaki derin bağlantıya da bir kapı açılırken, doğanın dengesi ile bir olmak, doğayla birlikte akmak ve bu akışta iyi dileklerimiz ve yeni niyetlerimizle yol almak iyileştirici ve dönüştürücü bir yolculuk olacaktır. 

Yaklaşık 4 saat sürecek atölyemizde yolculuğumuza, meditatif müzikler, kendimizden ve şaman yol göstericilerimizden hikayeler ve tılsımlar da eşlik edecektir.
Atölyemiz çocuklarınızla katılım için uygundur. 4-10 yaş arası çocuklar için ücretsizdir. 10 yaş üstü çocuklar için %50 indirimlidir. 

 

 

2018

created by Dilek Altunay
 

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook